........skrivbordet gjorde jag av två gamla bockar som fanns ute i en lada. Det blev en bänskiva över när vi renoverade köket, den passade perfekt på bockarna. Lite vit färg så blev det jättebra.
Det gamla vägghängda skåpet och underskåpet sväljer hur mycket som helst........
........bakom väggen ligger Seths rum. För nått år sedan satte vi upp den väggen, detta var tidigare en enda stor sal på över 60 kvm. Ett underbart rum men hela övervåningen blev så opraktiskt. För att få tillräckligt med sovrum på övervåningen så gjorde vi så.
Från andra hållet........som ni ser så är förvaring nått jag gillar mycket.
Dessa skåpen har vi haft länge.
Det gamla skrivbordet till vänster stod på kontoret ute i ladugården....alldeles för fint för att stå där ute. Den gamla grå skrivbordslampan hade min man när han var liten.
Här ska det bli ett skåp till all ful elektronik. Hoppas på att få till det bra med de gamla fönstrena som dörrar. Skåpet fanns på vinden men passar betydligt bättre en våning ner!
En gammal chiffonje som troligtvis alltid har stått här.
Knoppbrädorna, den gamla rostiga hinken och stolen är vindsfynd.
Jordgloben hade min man när han var liten, likaså den urgulliga alfabetstavlan i trä.
Bakom dörrarna döljer sig maximala förvaringsmöjligher.... I LIKE!
Denna verktygslådan var ett med min man när han var liten. Han var redan då extremt glad i verktyg. Så denna bar han runt på med alla sina verktyg och penslar och annat i. Nu har våra barn sina penslar och vattenfärger i den.
Lite bra att ha saker........
Väldigt skönt att slippa plocka fram och plocka bort efter sig varje gång lusten faller på för att sy eller pyssla lite!!
Idag kom min man hem lite tidigare än vanligt från jobbet. Då tog jag tillfället i akt att ägna mig åt min favoritsysselsättning - GÅ UPP PÅ VINDEN! Det hade hunnit bli lite skymning så på med pannlampan ( haha....en syn för gudarna ).
Idag hittade jag nått som jag varit på jakt efter väldigt väldigt länge. Och så fanns det en DÄR! Hurra! Jag har trott när jag skymtat den att det varit en gammal fönsterdörr men i dag drog jag lite i den och VIPS så vecklade den ut sig! Jag skulle bara ha undan den för att komma åt ett par gamla flaskor som låg där under all bråte. Vad kan det vara tror ni??
Haha....det kan ni få se i nästa inlägg!
Ha en fin kvälls så syns vi snart!
Kram Kristina
10 kommentarer:
Jag tror du hittade en sån där gammal vikvägg som du kan byta om bakom så där lite 20-talsromantiskt. Am I right? ;-)
Håller med Malin, en vikvägg :)
Är så avis på din släktvind, tänk att gå runt där och veta att allt som står där har tillhört släkten...tänk om saker kunde tala.
Kram Eva
Vad härligt att bara kan gå upp på vinden och se vad man hittar en dröm....
härligt rum ni har och perfekt med massa förvaring.....
Tack för ditt råd har tänkt på bivax...
kram
sandra
Tack för inlägget hos mig=)är nu pigg igen och det är jag glad för. Gissa om jag sitter här och suckar av avundsjuka..jag vill med ha ett så där fint stort pysselrum eller vi ska jag kanske säga, mina flickor ska jag inte visa dina bilder för=)då kommer dom tjata ihjäl sig på mig att jag måste fixa ett åt dom med hihi! Du/ni har det bara sååå fint. kram och go kväll på dig//Gabriella
Hej Kristina!
Ja, trist när värmesystemet krånglar..som tur är är min sambo väldigt händig så han har fixat o mekat med pannan så nu verkar den funka igen (peppar peppar!):)
Åh vad fint du har det i pysselrummet, har studerat bilderna noga för att se alla vackra saker o möbler:)
Låter spännande med ditt vindsfynd, kan det vara nån slags skärmvägg??;)
Lägger till din blogg på min länklista, här får man mycket inspiration:)
Kraam Jenny
Vilket stort fint rum. Så mycket fint du har och vilka förvaringsmöjligheter. Så mysigt.
Ha en fin kväll. Kram Therese
Älskar erat pysselrum !
Vilken dröm att ha ett sånt !
Och som vanligt när det gäller dej, är det så mysigt och hemtrevligt inrett ! ♥
Dina skattgömmor verkar vara oändliga ;) - Och vad du nu hittat på vinden, jag gissar nog som dom andra :
En slags vikvägg !
Kram Anneli ♥
Hej på dig!
Vilket dröm-pysselrum!!!!!
Ett sånt skulle man ha .....
Själv håller jag till lite var stans där jag får plats. Just nu tex så är finrumsbordet invaderat av en massa kakfat!
Kakfat ja, du undrade lite om dem.... Först måste du ju hitta fint porslin och "mellandelar", du vet olika ljusstakar och vaser som passar. Sedan så limmar jag ihop dem med silikon. Jag köpte en tub universalsilikon från Rusta, den funkade jätte bra! Sitter som berget! Ja och sedan ska det bara torka .... klart!
Enkelt och fruktansvärt roligt! Beroendeframkallande ....
Lycka till! och pyssla på....
Kram Sofia
Åh, vilet rum!! Underbart med ett så´nt rymligt pysselrum. Och många fina möbler har du.
Jag tror det är någon slags vikskärm du hittat. Spännande!
Ha en fin helg!
Kram!
Det är verkligen fantastiska ytor ni har i ert vackra hus!
Vilket drömrum att få sitta och pyssla i, och vilken dröm med alla förvaringsmöjligheter.
Önskar dig och de dina en fortsatt fin helg!
/Anna-Karin
Skicka en kommentar